MİMARLARIN VAZGEÇİLMEZİ

TasDunyasi 06 Ekim 2012 0 Bu Haber 2.434' kez okunmuştur.

Türkiye’de kayrak taşını işleyerek, doğal iç mekan kaplama ürünü haline getiren DNZ Doğaltaş’ın ürünleri büyük ilgi görüyor

 Mimarların, sağlamlığı nedeniyle bugüne kadar dış cephelerde kullandığı kayrak taşı, günümüzde sadece evlerde değil ofis ve otel  dekorasyonunda iç mimarların vazgeçilmez aksesuarı haline geldi. Üstelik sadece dekoratif değil, aynı zamanda havadaki nemi çekme özelliğine de sahip olması nedeniyle tercih edilen kayrak taşı, iç mekanda vurgulanmak istenen her yerde kullanılabiliyor. DNZ Doğaltaş firma sahibi Yılmaz Çelik, doğal taşlar içerisinde doğal kayrak taşının popülerliğinin son yıllarda giderek arttığına dikkati çekerek, “Kayrak taşına olan talebin giderek artması sonucu başta Denizli, Muğla ve Uşak olmak üzere, ülkemizin bir çok ilinde yeni kayrak taşı ocakları faaliyete geçmeye başladı” dedi. Kayrak taşlarının sağladığı avantajların altını çizen Çelik, ürünün doğal bir malzeme olması dolayısıyla tercih edildiğini vurgulayarak, “İçerisinde herhangi bir kimyasal madde barındırmaz, bakım gerektirmeden özelliğini yıllar boyu korur ve rengini kaybetmez. İç mekanlarda, uygulandığı yerlere rustik bir hava katar” yorumunda bulundu.

Türkiye’deki tek seri üreticisi
“DNZ Doğal Taş olarak, doğal güzelliğe sahip bu malzemeyi sıradanlıktan kurtarmak ve çeşitlendirmek adına izlediği rotaya başka bir yön vermeyi hedefledik” diyen Çelik, Quarzit kayrak taşlarının ebatlanması üzerine son 4 yıldır çalışmalar yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:”Yurt dışındaki adıyla , (Stacked Stone) veya (Ledge Stone) olarak bilinen ve özellikle Amerika, Hollanda, Çin Gibbs ülkelerde kullanımı ve üretimi yaygın bir ürün olan (Fileli kayrak plakaları)nın Türkiye’de tek seri üreticisiyiz. Bu ürün, kaba görünümlü kayrak plakalarının özel makinelerle şeritler halinde kesilip, özel yapıştırıcılarla file üzerine yapıştırılmasıyla elde edilen plakalardır. Kayrak taşını bu şekilde işleyerek villa, ofis ve otel gibi yapıların iç dekorasyonunda kullanılabilecek son derece kaliteli bir görsellik sağlayan doğal iç mekan kaplama ürünü haline getirmeyi başardık. Kaplama amacıyla kullanıma sunduğumuz kenar patlatmalı bir diğer ürünümüz (Mushroom stone) ise kayrak taşlarının düzgün bir şekilde ebatlandıktan sonra kenarlarının makinelerle kırılmasıyla elde ediliyor Bu ürünümüz, uygulandığı yerlere tamamen antik bir görünüm katan doğal ve çok estetik bir malzemedir.”

 

Facebook