Gama Traverten Ar-Ge ve İnovasyon Odaklı Büyüyor

Gama Traverten Ar-Ge ve İnovasyon Odaklı Büyüyor

Doğaltaş sektöründe 9 yıldır faaliyet gösteren Gama Traverten ürün yelpazesini genişletmeye hazırlanıyor.

Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veren firma, yeni ocaklarda yeni doğaltaş rezervleri arıyor. Yüksek teknolojiye sahip altyapı, kurum kimliği, uzman kadrosu ve dünya standartlarında üretim kalitesi anlayışıyla rekabetçi piyasa koşullarında istikrarlı bir şekilde büyümeyi hedeflediklerini söyleyen Gama Traverten Fabrika Müdürü Özlem Esen, “Önümüzdeki yıllar içinde müşterilerimize sunduğumuz doğaltaş çeşitlerini arttırarak ülkemizin maden kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Katma değeri yüksek ürünler ortaya çıkartıp ocaklar ve fabrikamızdaki istihdamı artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Yenilikçi bakış açısı

Gama Şirketler Grubunun, doğal taş sektöründe faaliyet gösteren bir kolu olan Gama Traverten, 2007 yılında Denizli’de ticaret hayatına başladı. Firma genç, dinamik kadrosu ve üretimdeki yenilikçi bakış açısıyla sektörün öncü firmalarından biri haline geldi. 17.000 metrekaresi kapalı ve 35.000 metrekaresi açık alan üzerine kurulu olan fabrikalarında üretim gerçekleştirdiklerini söyleyen Özlem Esen, “3 adet katrak, 5 adet ST, 1 adet plaka silim, 3 adet köprü kesme, 4 adet fayans hattı ve 5 adet eskitme kazanımızla günlük 3000 metrekare üretim, aylık ise yaklaşık 100-150 konteynırlık sevkiyat kapasitemiz bulunuyor” dedi.

İki ocak 7 farklı seleksiyon

Denizli'de Noce Traverten, Afyon Emirdağ'da ise Silver Traverten Ocağına sahip olduklarını belirten Özlem Esen, yaklaşık 7 yıldır çalıştıkları Noce Traverten ocağının 3.kademesinde olduklarını kaydetti. Özlem Esen, “Bu kademenin altında en az 2 kademe derinliğinde rezerv olduğunu düşünüyoruz. Afyon Emirdağ Silver Traverten Ocağımız ise hali hazırda yapılan karot verilerine dayanarak 60 metre derinliğinde taş rezervine sahip. İki ocağımızdan ise Sunset Traverten, Mocha Traverten, Noce Traverten, Walnut Traverten, Cashmere Silver Traverten, Light Sunset Traverten, Sahara Bronze Traverten olmak üzere 7 farklı seleksiyonda ürün elde ediyoruz” diye konuştu.

Silver Traverten

2016 yılında ürün yelpazemize yeni ocağımızdan çalıştığımız Silver Traverteni de dahil etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Özlem Esen yeni ocakları ile ilgili şu bilgileri verdi: “Afyon Emirdağ'ındaki ocağımızdan yıllık 20 bin metreküp blok üretimi hedefliyoruz. Silver Traverten, Cashmere Silver Traverten ve Philadelphia Traverten adını verdiğimiz taşlarımız, gümüş rengindedir. Yeni ürünümüz, döşeme, duvar kaplama, iç ve tüm dış mekanlarda kullanıma uygundur. Blok, plaka, fayans ve ağırlıklı eskitme pavers olarak satışını gerçekleştireceğimiz Silver Traverten ile Amerika ve Avrupa pazarında satışlarımızı arttırmayı planlıyoruz.”

Travertenin ağırlığı

Travertenlerinin uluslararası kongre ve fuar merkezleri, AVM, konut, otel gibi bir çok önemli projelerde tercih edildiğini söyleyen Özlem Esen, “Ürün yelpazemizin genişliği sebebi ile mimarlar tarafından da çok tercih edilen firmamız, genellikle eskitilmiş bahçe ve havuz taşları, fayans, set, plaka üretimi ve aynı zamanda blok satışı ile müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Denizli Belediyesi’ne 2011-2016 yılları boyunca kentin üst yapı çalışmalarında kullanılmak üzere toplamda 21.000 metrekare fırçalı, mucartalı traverten sevkiyatında bulunduk. Denizli'nin önemli caddeleri Çınar, Bayramyeri, Gazi Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Kıbrıs Şehitleri Gama traverten imzası taşıyor” dedi.

Müşteri portföyü genişliyor

“Amerika, Avustralya, Kanada, Almanya, İsrail ve Fransa’da bulunan müşterilerimize her geçen gün bir yenisini ekleyerek hedeflerimize bir adım daha yaklaşmayı planlıyoruz” diyen Özlem Esen şöyle konuştu:

“Doğaltaş ihracatımızın %90’lık büyük kısmını Amerika’ya yapmaktayız. Amerika bizim en önemli pazarımız. Çin, blok mermer ithalatı yaptığı için, Çin'de mevcut pazarımız bulunmuyor.. 2015 yılında ebatlı traverten ihracatında her firmada olduğu gibi biz de özellikle en büyük pazarımız olan Amerika pazarında talep düşüşüyle karşılaştık. Bu dönemde ihracatımızı arttırmak için pazar arayışından çok mevcut pazarda talebi olan Cashmere Silver ismini verdiğimiz Afyon Dazkırı bölgesinden çıkan yeni bir taşı müşterilerimize sunduk. Yeni taşımızla ilgili olumlu geri dönüşler ve yeni siparişler aldık. ” Firma olarak düzenli bir şekilde Marmomacc, İzmir Marble, Stone Tech Nürnberg Fuarlarına katıldıklarını belirten Özlem Esen, bundan sonraki süreçte yurt dışı fuarlarına daha fazla katılım göstererek, müşteri portföylerini genişletmeyi hedeflediklerini söyledi.

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI